Wenecja za darmo

Wenecja niestety, jak mnóstwo innych, pięknych miast, wielu osobom kojarzy się z drożyzną. Gdzie się nie obejrzymy, na każdym kroku dostrzegamy ekskluzywne hotele, a wytrwali o każdej porze dnia i roku kelnerzy namawiają nas do wejścia do baru i restauracji, w których „na pewno przepłacimy”. Ale czy na pewno? W podróżowaniu do naszych wyśnionych miejsc niekiedy należy wykazać się sprytem, bowiem wszędzie znajdziemy wiele darmowych atrakcji  i specjalnych ofert, dzięki którym zachowamy nieco więcej gotówki w portfelu. Oto lista darmowych atrakcji jakie czekają na przyjezdnych w Wenecji i kilka podpowiedzi jak zwiedzać, aby nie przepłacać.

ZABYTKI:

1. Bazylika św. Marka (godziny otwarcia 9:45 do 17:00 od poniedziałku do soboty, w niedzielę od 14:00 do 17:00) – ten największy i najbardziej znany wenecki kościół jest odpowiedzią na wszystkie głosy sprzeciwu tych, którzy nie chcą płacić 10 euro za zwiedzanie kościołów. Wstęp do bazyliki jest całkowicie darmowy (płaci się jedynie za wstęp do muzeum św. Marka, do którego wejście nie jest jednak obowiązkowe, dlatego też nasza wizyta w bazylice może być całkowicie gratis), w związki z czym zawsze wije się przed nią jak wielki wąż kolejka oczekujących turystów. Planując wizytę w Bazylice św. Marka warto mieć to na uwadze i rozpocząć zwiedzanie wcześnie rano, właśnie od tego kościoła.

Przed wejściem do Bazyliki św. Marka zawsze wije się długa kolejka turystów. Oczekiwanie można umilić sobie chociażby fotografowaniem przepięknej fasady 🙂

2. Most Westchnień – najsławniejszy na świecie most, łączący Pałac Dożów z Palazzo delle Prigioni (dosł. Pałac więzień). Można obserwować go z sąsiedniego mostu przy Riva degli Schiavoni. Widokiem tego cudownego dzieła architektonicznego można cieszyć oczy całkowicie za darmo, pamiętając jednak o tłumie innych gapiów, przez który trzeba się przedrzeć.

3. Kościół Santa Maria della Salute – główną część tego drugiego najpiękniejszego w Wenecji kościoła można także zwiedzać za darmo. Odnajdziemy w nim dzieła wspaniałych weneckich malarzy takich jak Tintoretto czy Tycjan. Kościół znajduje się po drugiej stronie Canal Grande, a dotrzemy do niego przechodząc wcześniej przez most Akademii w dzielnicy Dorsoduro.

4. Most Rialto – znajdujący się w sercu Wenecji, z którego robione są najbardziej znane ujęcia wielkiego weneckiego kanału. Most Rialto został zbudowany w pod koniec XVI wieku na miejscu innych wcześniejszych (pontonowego, a później drewnianego).  W wewnętrznej jego części znajdują się kramy i sklepy z biżuterią, zewnętrzne natomiast stanowią idealne punkty widokowe dla miłośników panoramy weneckich kanałów.

5. Kościół Santa Maria Gloriosa dei Frari – znajduje się na Campo dei Frari przy calle del Magazzen, w 1926 kościołowi został nadany tytuł bazyliki mniejszej przez papieża Piusa XI. Wnętrze kościoła zdobią cudowne dzieła pędzla Tycjana (Wniebowzięcie) i Giovanniego Belliniego. Bazylika Frari jest często pomijana przez turystów, zasługuje jednak moim zdaniem na uwagę. Niepozorna  i surowa z zewnątrz, zaskoczy nas swoim pięknym wnętrzem. Kościół jest otwarty codziennie od 9 do 17:30.

Plac św. Marka
Bazylika della Salute; źródło: pixabay.com

 

Kopuły Bazyliki św. Marka; źródło: pixabay.com

MUZEA:

1. Muzeum Muzyki – znajduje się przy kościele św. Maurycego na Campo San Maurizio przy Calle dello Spezier, otwarte jest codziennie od 10 do 19. W muzeum możemy podziwiać wystawę instrumentów muzycznych, a także ekspozycję „Antonio Vivaldi i jego czasy” ukazującą życie i twórczość mistrza  oraz epokę, w której tworzył, czyli XVIII wiek w historii muzyki weneckiej. Więcej informacji tutaj: http://www.artemusicavenezia.it/musei/museo-della-musica

2. Gallerie dell’Accademia – słynne muzeum sztuki, w którym podziwiać możemy dzieła malarskie włoskich artystów od XIV do XVIII wieku. W muzeum znajdują się obrazy, m.in. Carpaccia, Tycjana, Tintoretta, a także Leonarda da Vinci. Wstęp do muzeum jest wolny tylko w pierwszą niedzielę miesiąca. Więcej informacji na stronie : http://www.gallerieaccademia.org/information/tickets/?lang=en

FESTIWALE:

1. Karnawał Wenecki (o karnawale pisałam już tutaj) – najważniejsze wydarzenie w mieście na wodzie, którego nie można przegapić. Karnawał w Wenecji odbywa się każdego roku na przełomie stycznia i lutego, a udział w pokazach i uroczystościach ulicznych jest całkowicie darmowy. Więcej informacji o wydarzeniu znajdziecie tutaj: http://www.carnevale.venezia.it/en/

2. Regata storica, czyli weneckie regaty historyczne – wydarzenie to zostało przeze mnie opisane wcześniej w poście, który znajdziecie tutaj). Regata storica to przede wszystkim wspaniała parada udekorowanych łodzi i gondoli, odbywająca się co roku w pierwszą niedzielę września. Warto zabrać ze sobą wówczas aparat, znaleźć dobre miejsce na jednym z mostów i czekać na przepływających wzdłuż Canal Grande w kolorowych łodziach wenecjan i wenecjanki w strojach z czasów Republiki Weneckiej.

Podczas Karnawału w Wenecji można spotkać wiele przebranych postaci.

INNE:

1. Targ przy Rialto –  sławny wenecki targ rozciąga się od Campo de la Pescaria aż po Campo San Giacometo. Znajdziemy na nim zarówno warzywa i owoce, przyprawy, jak i świeżo złowione ryby i owoce morza, których ciężki, ostry zapach wypełnia całą halę. Uważam, że wizyta na mercato di Rialto jest obowiązkowa dla każdego miłośnika włoskich smaków i włoskiej codzienności. Targ to jedyne w swoim rodzaju miejsce, w którym możemy wsłuchać się w przyjemny gwar rozmów, któremu towarzyszy rześki zapach ekologicznych warzyw.

2. Architektura – przysiadając na drewnianych ławkach jesteśmy otoczeni niezwykłą architekturą, pamiętająca zamierzchłe czasy, kiedy to Wenecja była jeszcze potężnym miastem-państwem.  Spacerując wzdłuż kanałów nie sposób przeoczyć cudowne fasady weneckich kamienic, często zdobione płaskorzeźbami i freskami.

3. Park – w ogonie weneckiej ryby znajduje się jedyny miejski park – Ogrody Napoleońskie – powstałe na początku XIX wieku z inicjatywy Napoleona Bonaparte. Obecnie w ogrodach, oprócz parku otwartego dla mieszkańców i oczywiście turystów, odbywa się Biennale sztuki współczesnej w Wenecji, a także znajdują się pawilony narodowe 30 krajów, w tym Polski.

4. Mosty i kanały – w Wenecji znajduje się około 150 kanałów i ponad 400 mostów (link) , którymi możemy się przechadzać  i podziwiać wspaniałe weneckie krajobrazy w słodkim unoszeniu się i opadaniu.

Pomnik Garibaldiego w Ogrodach Napoleońskich

 

Most Westchnień i tłumy turystów.

 

A jeśli chcemy zostać na dłużej? Oto kilka wskazówek jak zapłacić mniej:

Jeśli pragniecie nacieszyć się pobytem w Wenecji nieco dłużej niż jeden dzień (co z całego serca polecam!) warto rozejrzeć się za przyjemnym noclegiem. W Wenecji działa wiele Bed&Breakfast jednak w związku z tym, że w mieście nie wodzie martwy sezon po prostu nie istnieje ceny z reguły nie opadają.  Rozwiązanie jakie proponuję dla oszczędnych to rezerwacja Bed&Breakfast w Mestre, sąsiedniej miejscowości, z którą Wenecja połączona jest jak wędką za sprawą długiego mostu – via della Libertà, bądź w innych o wiele bardziej malowniczych niż samo Mestre okolicznych miejscowościach: Mira, Oriago, Mirano. W Mestre hostele i Bed&Breakfast są dwa razy tańsze, a ponadto kursuje stamtąd co parę minut pociąg, którym za 1,20 euro dojedziemy do Wenecji w zaledwie 10 minut (nocą ostatni pociąg z Wenecji do Mestre jedzie koło 1 w nocy, a pierwszy o 5 nad ranem). Inną alternatywą są także kursujące często autobusy. Tańszego noclegu możemy szukać także na weneckim lido, choć tam w sezonie z uwagi na obecną plażę ceny mogą znacznie rosnąć.  Zaoszczędzić możemy także na cenach za wenecki transport wodny. Najważniejsze zabytki w Wenecji możemy zobaczyć poruszając się pieszo, bez potrzeby wydawania pieniędzy na bilet na tramwaje wodne. Jeśli jednak marzy nam się wycieczka na lido bądź sąsiednie wyspy, w tej sytuacji niestety musimy wykupić pojedynczy bilet ważny 75 minut od skasowania w cenie około 7 euro, bądź bilet waży 12 lub 24 godziny za który zapłacimy kolejno  18 i 20 euro.  Więcej informacji o biletach na transport wodny znajdziecie tutaj: http://www.actv.it/en/movinginvenice/prices oraz tutaj: http://www.veneziaunica.it/en/e-commerce/services.

Jednak Wenecja sama w sobie jest zabytkiem, dlatego spacerując po jej krętych uliczkach i zatrzymując się na poszczególnych Campo możemy całkowicie za darmo nacieszyć oczy tym, co w gruncie rzeczy jest w Wenecji najpiękniejsze i prawdziwie bezcenne – tamtejszą atmosferą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *