Wenecja Arbuza: Toponimia wenecka – cz. 2: place i podwórza

Niezwykłość Wenecji nie kończy się na charakterystycznych nazwach ulic miasta na wodzie. Spacerując  klimatycznym fondamenta, skręcamy w ustronne calle i prędzej czy później dochodzimy na plac. W tej części arbuzowego przewodnika po weneckim nazewnictwie uwagę poświęcimy weneckim placom, placykom i dziedzińcom. W drogę!

Piazza

Możemy śmiało stwierdzić, że w każdym włoskim mieście, wszystkie drogi prędzej czy później prowadzą na jakąś piazza (wł. plac), których zwykle jest kilka. W Wenecji natomiast, wbrew pozorom, jest tylko jedna piazza, nazwana przez Napoleona najpiękniejszym salonem Europy. Mowa oczywiście o Placu św. Marka, zdobiącym większość weneckich pocztówek.

Co zatem z innymi placami, których w Wenecji jest przecież dość sporo?

Campo

W toponimii weneckiej większość pozostałych placów w mieście nazwano campi. Są to zwykle obszerne place, pośrodku których znajduje się studnia i  kościółek. Campo w języku włoskim dosłownie oznacza pole. I nie jest to wcale przypadek. Campi niegdyś pokryte były trawą i często pasły się tam konie i inne zwierzęta. Dopiero w wiekach późniejszych zostały one brukowane, przyjmując formę znaną nam obecnie. Jedynym campo wciąż porosłym trawą jest Campo di San Pietro w dzielnicy Castello. Zazwyczaj nazwy campi były dedykowane świętym patronom wzniesionych na nich kościołów.

Dzielnicą Wenecji, w której znajduje się największa liczba campi jest dzielnica San Polo.

Campiello to z kolei mały placyk, campo mniejszych rozmiarów; Campazzo to plac większych rozmiarów.

 

Campo San Silvestro w dzielnicy San Polo

 

Corte

Corte oznacza w dosłownym tłumaczeniu podwórze, dziedziniec i także w tym przypadku nazwa ta jest bardzo uzasadniona. Corti to zazwyczaj małe place, w rzeczy samej – podwórza – otoczone domostwami, kamienicami, do których prowadzi zwykle tylko jedna uliczka. Na środku każdego podwórza przeważnie znajduje się także mała studnia.

Spodobał Ci się ten post? Może zainteresuje Cię również:

Toponimia wenecka – cz. 1 : ulice i drogi wodne

***

Macie pytania dotyczące miasta na wodzie, a może planujecie wyjazd do Wenecji i potrzebujecie porady na temat zwiedzania lub noclegów? Piszcie śmiało, chętnie doradzę, aby Wasz pobyt w tym niezwykłym mieście był magiczny i niezapomniany 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *